Čo ponúka Slovensko mladému človeku.

Autor: Miroslav Sabol | 29.2.2016 o 14:53 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  194x

Presadiť sa mladému človeku na pracovnom trhu doma je ťažké. Ukončiť strednú či vysokú školu a začať zarábať, je pravé stretnutie s realitou na Slovensku. 

Pracovná ponuka sa rovná stredoslovenský alebo západoslovenský kraj, automobilka, týždňovka za štyristo eur mesačne. Sú aj iné verzie, úrad práce, žobračenka a doma si na obťaž, alebo zbaliť kufor, do vrecka zubnú kefku a hybaj do sveta. Každý nemôže byť ítečkár, resp. ajtí, slovenské výrazy vyšli totiž z módy. No ak sa rozhodneš progresívne, mladý človeče, teda vezmeš zodpovednosť sám za seba a rozhodneš sa podnikať, je to iná pesnička. Si plný entuziazmu, energie a túžbe poznávať finesy kapitalizmu i poznávať svet. V médiách vidíš a počuješ, koľko slovenských úspešných podnikateľov prerazilo a dostali sa do sveta, dokonca v sobotu večer ich vidíš v Smotánke v drahých oblekoch a super drahých hodinkách na ruke, tak sa nadýchneš a ideš do toho. Predsa, čo dokáže priemerne inteligentný šuhaj z Bratislavy, to ja musím takisto dať. Nemáš však vstupný kapitál, otecko nezanechal žiadny komunistický či eštebácky majetok a v banke dostaneš pingpongovou loptičkou rovno medzi oči. Vysoká miera naivity ťa musí viesť do verejného obstararávania štátnych či verejných zákaziek, tam dostaneš ďalšiu slovenskú po papuli, aby si vedel, kde si, ako to tu chodí. Nemáš nárok, nemáš na úplatky, nepoznáš pravých zbojníkov. „Nevieš sa pohybovať v mútnych vodách biznisu“, počuješ od čudných maníkov, ktorí sa vozia na čiernych Audinách a ty lapáš zrazu dych a všetky tvoje ilúzie o krásnom, slušnom a hrdom Slovensku spláchneš dvanástkou, aby si, nebodaj, neodpadol a nebol svetu na smiech. Áno! Slušný človek je na Slovensku na smiech.

A to sa neopováž myslieť na sobáš a spoločný život s vyvolenou. Čaká ťa hypotéka na byt, ktorú treba splácať asi tridsať rokov a musíte obaja pracovať a zarábať slušné peniaze, aby ste nemuseli chodiť po smetiakoch či žobrať. Nájomné byty na Slovensku vzal čert, čo v západnej Európe je štandardný spôsob bývania. Po vytriezvení z reality ešte stále máš niekoľko možností. Minimálne alternatíva existuje po celý život pri veľkých i malých rozhodnutiach. Len sa musíš rozhodnúť, mladý človeče, ktorou cestou pôjdeš. Buď sa dáš na cestu drahých hodiniek spojenou s plnou kapsou korupcie, podvodov a klientelizmu alebo tou druhou, zoderieš dvadsať párov topánok, ale dosiahneš nakoniec status slušného človeka so slušným životným štandardom, dosiahneš rešpekt a úctu známych, priateľov a kolegov.

Aj pre toto všetko pôjdem v sobotu voliť. Mladý človek musí dostať od štátu možnosť a príležitosť na slušný a dôstojný život. Nechcem stratiť ilúzie o mojom Slovensku, nechcem žiť v zahraničí. Chcem žiť na Slovensku a preto budem voliť zmenu pomerov. Tento štát slúži mafiánom, podvodníkom a nie ľudom tejto krajiny. Nechcem sa ďalej nečinne prizerať tomu, že premiér krajiny neudrží na uzde oligarchov Slovenska, lúpežníkov bez svedomia. Poďte, mladí ľudia v sobotu voliť! Spolu to dokážeme!

 

Poznámky

1.    OZNÁMENIE KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, RADE, EURÓPSKEMU HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBORU A VÝBORU REGIÓNOV

Európska platforma proti chudobe a sociálnemu vylúčeniu: európsky rámec pre sociálnu a územnú súdržnosť

Najzraniteľnejšie skupiny ľudí v našich spoločnostiach zasiahla hospodárska kríza najvýraznejšie. Situácia ľudí s najnižším zárobkom sa naďalej zhoršovala a dnes títo ľudia čelia oveľa vážnejšiemu riziku zadlženosti a platobnej neschopnosti. Mladých ľudí, migrantov a ľudí s minimálnymi kvalifikáciami, ktorí sú často odkázaní na dočasné a málo platené práce, sa najviac dotkol rast nezamestnanosti, a tým ich vystavil zhoršovaniu ich životných podmienok. Presnejšie jeden z piatich mladých ľudí na trhu práce je nezamestnaný, miera nezamestnanosti cudzích štátnych príslušníkov je o 11 percentuálnych bodov vyššia ako u obyvateľov EÚ, pričom u nízkokvalifikovaných ľudí rastie nezamestnanosť dvakrát rýchlejšie ako u vysokokvalifikovaných.

2. Štát nás v podnikaní nepodporuje napriek tomu že EÚ vydala Small Business Act (SBA) je všeobecným rámcom politiky EÚ v oblasti malých a stredných podnikov (MSP). Jej cieľom je zlepšiť prístup k podnikaniu v Európe, zjednodušenie právneho a politického prostredia pre malé a stredné podniky, a odstrániť zostávajúce prekážky, ktoré bránia ich rozvoju.

3. Politika Súdržnosti je len pre vyvolených, nakoľko v regiónoch si pripadám ako v demilitarizovanej zóne medzi Severnou Kóreou ( Východ, juh, hladové doliny) a Južnou Kóreou.  Vzhľadom na rozpočet pre politiku súdržnosti EÚ (351,8 miliardy EUR v období rokov 2014 až 2020) je nevyhnutné, aby boli potenciálni príjemcovia oboznámení s existujúcimi možnosťami financovania a sprostredkovali občanom výsledky týchto investícii.
Okrem toho sa verejné finančné prostriedky musia spravovať čo najtransparentnejšie, aby boli prístupné verejnej kontrole. Členské štáty musia preto poskytovať spoľahlivé a úplné informácie o dostupných investičných príležitostiach a programoch a publikovať informácie o projektoch a príjemcoch.
Informačné a komunikačné pravidlá pre politiku súdržnosti Európskej únie sú definované tu:

·         Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady č. 1303/2013 zo 17. decembra 2013. Ustanovenia týkajúce sa informácií a komunikácie možno nájsť v článkoch 115 - 117 a v Prílohe XII.

V krátkosti, hlavné informačné a komunikačné požiadavky týkajúce sa politiky súdržnosti sú:
Členské štáty a riadiace orgány sú zodpovedné za nasledujúce:

·         vypracovanie komunikačnej stratégie pre každý operačný program,

·         vytvorenie jednotnej webovej stránky alebo portálu s informáciami o všetkých operačných programoch v danej krajine,

·         informovanie potenciálnych príjemcov o možnostiach financovania,

·         publikovanie dosiahnutých úspechov politiky súdržnosti pre občanov,

·         organizovanie podujatia pri spustení programu,

·         zorganizovanie jednej hlavnej každoročnej informačnej aktivity,

·         publikovanie zoznamu operácií (projektov a príjemcov) (s aktualizáciou každých šesť mesiacov).

Príjemcovia projektov sú zodpovední za nasledujúce:

·         postavenie pútačov a stálych tabúľ na miestach projektov infraštruktúry s verejným príspevkom vyšším ako 500 000 EUR.

·         Tie musia obsahovať vlajku EÚ, ako aj odkazy na EÚ a príslušné fondy.

·         Príjemcovia s existujúcou webovou stránkou musia na tejto webovej stránke oznámiť podporu EÚ, ktorú prijali.

Riadiaci orgán príslušného programu je zodpovedný za zabezpečenie oboznámenia príjemcov s ich povinnosťami. Riadiaci orgán musí tiež sledovať súlad s týmito pravidlami a plniť svoje vlastné komunikačné povinnosti.
Informácie o logách a embléme EÚ:
Technické charakteristiky týkajúce sa informačných a komunikačných opatrení pre činnosť a pokyny na vytvorenie emblému a definovanie štandardných farieb budú uvedené vo vykonávacom akteDo tej doby nájdete viac informácií v časti používanie emblému EÚ.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Bývalí šéfovia i rodinní príslušníci. Kto sú policajní pridelenci?

Marian Slobodník by ako šéf polície podľa premiéra Pellegriniho vzbudzoval pochybnosti. Obával sa prepojení na Bašternáka.

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: Nábor agentov aj získavanie informácii. To sú Noční vlci

Aké je posolstvo Nočných vlkov u nás.

SVET

Biele prilby boli hrdinami Sýrie, dnes ich vyháňa aj propaganda

Niektorí v nich vidia záchrancov, iní teroristov.


Už ste čítali?